Grafik Tasarımcılar için 5 İpucu

Grafik Tasarımcılar için 5 İpucu

Grafik tasarım işine yeni girmiş veya girmeyi düşünen taze meslektaşlarım için 5 ipucu paylaşacağım. Vereceğim önerilerle birlikte kendinizi geliştirebilir, iş tekliflerinizi arttırabilir, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki her şey sizde bitiyor. Sizlere söyleyeceklerim sadece bir yapının temelini oluşturacak bilgiler diyebilirim.

1. Renk Uyumu

Eğer siyah ve beyaz üzerine çalışmıyorsanız ve renklendirmeniz gereken bir iş yapıyorsanız; renkler tasarımınızda büyük önem taşıyor. Doğru renklerle yaptığınız çalışmayı daha iyi bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Yanlış renk seçimleri, mükemmel fikirleri söndürebiliyor; bu durumda da karşınızdaki muhattabınız tarafından memnuniyetsizlik yaşayabiliyorsunuz.

Renkler, tasarımın temel yapı taşlarından biridir. Kontrast renkler her ne kadar uyumlu görünse de, tasarımınızı olduğundan kötü bir görüntüye kavuşturabilir. Tabii ki sabit fikirlere de bağlı kalmanıza gerek yok, birçok firma işini garantiye almak nedeniyle marjinal fikirlerden uzak dururlar. Ama siz durmayın, farklılık yaratmak sizin başlıca göreviniz.

En başlarda doğru paletleri kullanmanız için size önerebileceğim; referans alabileceğiniz yer Adobe Color CC olacak. Adobe Color CC üzerinde paylaşılmış ve trend renk paletlerine göz atabilirsiniz. Alışılagelmiş renklerden uzaklaşarak, farklı paletlerin olduğunu fark edeceksinizdir.

2. Yazı Tipi

Eğer tipografi çalışmayı yapmıyorsanız, yani hazır bir font/yazı tipi kullanıyorsanız; burada en doğru seçimi yapmak zorundasınız. Tasarımınızın konseptine uygun yazı tiplerini tercih etmeniz, yaptığınız çalışma üzerinde en büyük etkiyi gösterecek unsurlardan birisidir. Dekoratif fontlardan ziyade daha sans-serif veya serif fontlar kurumsal çalışmalarda tercih etmeniz gerekir, tabi bu bir kural değil; tamamen sizin yapacağınız çalışmanın temasıyla uyumluluğu önemli. Örneğin sketch ve karalama bir çalışma yaptığınızda daha dağınık bir yazı tipi tercih edebilirsiniz.

Tabi bu fontları tercih ederken, küçük-büyük harf kullanımına kadar doğru tercihleri yapmanız gerekiyor. Bunları da gerekli analizi yaparak seçebilirsiniz. Burada da çekinmeden mevcut logoları inceleyebilir, buralardan fikir çıkarabilirsiniz. Bu sizi kötü yapmaz, her tasarımcı çalışmasını yaparken öncelikle analiz yapar. Bundan çekinmeyin.

3. İlham Kaynakları Bulun

Mevcut iş için veya boş zamanlarınızda diğer tasarımları inceleyin. Kötü veya iyi fark etmeksizin portfolyolara göz atın. Burada beğendiğiniz tasarımlarla bir koleksiyon oluşturun. En ünlü tasarımcılar dahi öncelikle fikir çalışmasını gerçekleştirir. Bunu gerçekleştirirken de diğer tasarımlara göz atarlar.

Diğer tasarımların aynısını yapmanızı önermiyorum, burada yanlış anlaşılma olmasın. Sadece kullanılan tekniği, yapılan çalışmanın kompozisyonunu anlamanızı ve tasarım fikirlerinizin gelişmesini sağlamanız için bir ilham kütüphanesi oluşturmanızı tavsiye ediyorum. Kendi tarzınızı belirledikten sonra her şey iplik söküğü gibi akıp gidecektir.

4. Hizalama ve Doğru Konum

Logo olsun, arayüz olsun, afiş olsun fark etmeksizin her çalışmanızda kullandığınız her materyalin konumu tasarımınızın son hali için büyük önem taşımaktadır. Çalıştığınız programlarda kendinize ölçüler belirleyip, cetvel aracını mümkün olduğunca doğru şekilde kullanmalısınız.

Objelerin yerini belirlemekle birlikte, yazılarında ortaya hizalı, sağa hizalı veya sola hizalı olup olmayacağına doğru karar vermelisiniz. Bunlar küçük detaylar gibi görünse bile bütünlük açısından önem taşımaktadır. En önemlisi karmaşa yaratan bir hizalama kompozisyonu oluşturmayın. Simetriye dikkat ederek, doğru pozisyonları ve hizalamaları tercih edin. Ezber kararlarınızdan uzaklaşmayı kendinize görev edinin.

5. Anlaşılır Tasarım

Kendinizce işleri karmaşık bir hale getirmeye uğraşmayın. Unutmayın ki bir tasarımın ne anlattığını ve neyi hedeflediğiniz önemli. Net görünen ancak mesajı net veren çalışmalarınızı iletmekten çekinmeyin, saklayacak bir şeyiniz yok.

Birçok tasarımcının hatası doğru mesajı veren bir çalışmayı yapsa da, sade göründüğünü düşünerek tasarımın sağını solunu gereksiz doldurması tasarımı fazlasıyla amatör bir görünüme sürüklemesidir. Bir çalışmayı yaparken vermek istediğiniz mesaja ve en iyi şekilde nasıl vereceğinize karar verip bu yönde tasarımınızı gerçekleştirin. Tasarımınızı tamamladıktan sonra revizelerle tasarımı karmaşık bir hale getirmektense, doğru noktalarda amacınıza hizmet edecek değişikliklere gitmelisiniz.

Leave a Reply