MOBA Oyunları

PC için 5 MOBA Oyun Önerisi

Oyun tutkunlarının vazgeçilmezlerinden biri de MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) türünde oyunlardır. Türkçe olarak yer verecek olursak Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası anlamına gelen MOBA, özellikle son 10 yıldır oyun sektöründe büyük bir pazara sahip. Hem çevrimiçi olması hem de fazla sistem gereksinimi ihtiyacı duymadığı için fazlasıyla oyuncular tarafından tercih ediliyor.

Koray “Naru” Bıçak – League of Legends Profesyonel Oyuncu

Aynı zamanda rekabet duygusunun en üst düzeyde olduğu oyunlar da MOBA türünde yer alıyor. Güncellemeler ve değişimlerin oyunu etkilemesi, sürekli gelen yamalar ve gelişen grafiklerle birlikte oyunlar sürekli olarak tazeleniyor. Aynı zamanda e-spor ile birliktede daha fazla ön plana çıkan, yetenekli oyuncular için de iyi gelirli bir iş imkanı haline gelen bir pazar mevcut.

Genellikle oyunlar 5v5 şeklinde tekli veya grup halinde oynanabiliyor. SoloQ veya DuoQ terimlerini zaten duymayan yoktur diyebiliriz. Keyifle oynayabileceğinizi düşündüğüm PC için en iyi 5 MOBA oyununu sizlerle paylaşıyorum, sizin de önerileriniz varsa yorum olarak iletebilirsiniz. Daha sonra güncelleyeceğim listede sizin oyun önerilerinize de yer verebilirim.

PC için En İyi 5 MOBA Oyunu

5. Strife

Strife henüz MOBA oyunları arasında yeni olarak adlandırabileceğimiz bir oyun. 2015 yılında Linux ve Windows için piyasaya sürülen Strife, S2 Games tarafından geliştiriliyor.

Standart MOBA oyunlarına benzer şekilde tasarlanan oyun da Newerth heroları Strife için yaratıldı. Yine League of Legends ile aynı diyebileceğimiz şekilde “The Crux” ismini verdikleri yapıyı yok etmeye çalışıyorsunuz, bu da LoL’den hatırlayabileceğiniz “Nexus” ile aynı diyebiliriz.

Bir karşılaşma ortalama olarak 30-40 dakika kadar sürüyor ve bir şampiyon seçerek oyunu oynuyorsunuz. Standart bir MOBA oyunu diyebiliriz, LoL ve DOTA benzeri bir oyun arayışındaysanız deneyerek tercih edebilirsiniz.

4. Smite

Sürekli olarak güncelleme alan oyunlardan birisi de Smite, 2014 yılında piyasaya sürülen oyunu Hi-Rez Studios geliştirmekte ve TPS kamera açısıyla bir oyun deneyimi sunuyor. Bu da Smite’ı diğerlerinden farklı kılan bir özellik.

Farklı oyun mekanikleri ise kendi türünde yer alan oyunlardan onu farklı kılıyor. Türkiye’de henüz fazla popüler diyemeyiz ancak Dünya genelinde yüksek ilgi gören MOBA oyunlar arasında.

3. Heroes of the Storm

Yine MOBA dünyasına Blizzard’ın soktuğu fevkalade bir oyun. Dota 2 ve League of Legends karşısında ne yapacak diyenlere karşı cevabını net bir biçimde “Beni onlarla kıyaslayamazsın.” şeklinde vermiştir. F2P olarak piyasada yer alması da yine MOBA oyuncularını sevinderen konulardan sadece bir tanesi.

Oyun uç noktada yer alan bir MOBA yapımı diyebiliriz. Çünkü gerçekten bu oyunu ya tam seversiniz ya da hiç sevmezsiniz. Özellikle de daha önce bir MOBA oyununu oynadıysanız bu iki seçenekten birisiyle karşılaşacağınız çok yüksek bir olasılık.

Oyunda diğer oyunlara göre birçok değişiklik var. Aslında daha da takım oyunu olmuşken, bazen de sizi çileden çıkartabilir. Örneğin bireysel tecrübe puanı/exp sistemi yok. Yani oyunda tüm takım aynı anda seviye atlıyor. Bu da bireysel yapılan hataların tüm takıma yansımasına neden oluyor. Yani sizin öne geçmeniz tüm takımı öne geçirir veya geri düşmeniz tüm takımı geri düşürür.

Oyun içerisinde altın sistemi yer almıyor. Aslında bakacak olursak tamamen yetenek ve takım oyununa dayalı, oyun tamamen takım seviyesi üzerine kurulu diyebiliriz. Bu da zaten tercih sebebini ikiye ayırmamın en önemli nedeni.

2. League of Legends

League of Legends zaten duymamanız imkansız diyebileceğimiz oyunlardan biri. RIOT Games tarafından geliştirilen oyun ilk çıktığı günden bu yana büyük ilgi gören ve Türkiye’de en çok oynanan MOBA türünde oyun.

2 takım halinde oynadığınız LoL, MOBA türünde DOTA’dan sonra birçok oyuncunun ikinci tercihi olmayı başarırken. Zamanla da birçok ülkede ilk sıraya yerleşmiştir. DOTA 2 karşısında daha basit bir görünüm veren LoL çok iyi oyuncu mekaniklerine dayanmakta. Yani kötü oynadığınız karşılaşmalarda ilk duyacağınız kelimelerin başında “Kolsuz” geliyor diyebiliriz. 30. seviyeye kadar kendiniz geliştirdikten sonra Dereceli sistem içerisinde lig yarışına girebiliyorsunuz. Oyunda birçok detay önemliyken, en önemlisi bireysel olarak şampiyonlara hakim olmak diyebiliriz. Çünkü şampiyon yetenekleri oyunda büyük önem taşırken, bireysel olarak kaybetmeniz takımınınızı HotS gibi etkilemiyor. Ancak karşınızdaki oyuncuyu farklı bir şekilde öne geçirmeniz, diğer koridorlarda yer alan arkadaşlarınızdan kötü söylemler duymanıza sebep olabilir.

1. DOTA 2

Dota 2 hakkında temel bilgileri verip, gerisini size bırakacağım. Çünkü bu oyun yıllara dayanmakta ve gerçekten burada yazmaya kalkarsak bitmeyecek türden bir oyun. Birçok detaya sahip oyunu hem oynayarak, hem de rehber ve notları okuyarak öğrenebilirsiniz.

DOTA 2’yi Steam üzerinden ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Oyunu indirerek senaryoyu takip etmeniz size oyunu basit mekanikler başta olmak üzere öğretiyor. Eski MOBA oyuncularının diğer oyunlarla kıyaslamayı bile kabul etmediği bir oyun.

Leave a Reply