Tasarım İçin Nasıl ve Nereden Sipariş Verebilirim?

Tasarım İçin Nasıl ve Nereden Sipariş Verebilirim?

Gelişen teknolojiyle birlikte grafik tasarıma olan ilgi de aynı oranda artış gösteriyor. Şirketler veya bireyler gerek markaları için, gerek bireysel projeleri için grafik tasarım hizmetlerine ihtiyaç duyuyorlar.

Grafik tasarım hizmetlerinden faydalanmak isteyen bir kişi veya şirket nasıl sipariş verebilir? Nereden sipariş verebilir?
Bu soruların cevabını mümkün olduğunca sizlere ileteceğim. Öncelikle hangi konuda hizmet almak istediğinizi bilmelisiniz. Logo tasarımı yaptırmak istiyorsanız; logonun ne olduğunu, ne amacı olduğunu bilerek hizmetten faydalanırsanız hem tasarımı gerçekleştirecek olan tasarımcıya kolaylık sağlamış olursunuz hem de istediğinize en yakın sonuca ulaşırsınız.

Örnek olarak logo üzerinden devam edelim. Bir logo yaptıracaksanız, bunu tamamen tasarımcının kararlarına ve fikirlerine bırakmak bir seçenek iken, vereceğiniz briefler; yani ne istediğinizi dile getirdiğiniz notlar da diğer bir seçenektir. Burada bazen 1. seçenek olumlu görünse de, sonuç olarak talep eden tarafta siz olduğunuz için genellikle 2. seçenek daha pozitif bir sonuç vermektedir. Yani bir tasarım yaptırmadan önce nasıl bir şey istediğinizi, renk tercihlerinizi, ne anlatmak ve hangi kitleyi hedeflediğiniz gibi birçok brief verebilir; tasarımcıya yol gösterebilirsiniz. Böylece istediğinize en yakın, markanıza veya projenize en katkı sağlayacak tasarıma ulaşacaksınız. Bir tasarım yaptırırken beğendiğiniz logoları, tipografileri, renk uyumlarını iletmeniz iyi bir tasarımcı için ilham kaynağı olacaktır. Özgün bir tasarım için bunları saklamanız iyi bir tasarımcı karşısında istediğinize ulaşma konusunda vakit kaybı olurken, sözde tasarımcılar karşısında ise amacına ulaşmış bir eylemdir; burada karar mekanizması tamamen siz, müşterilersiniz.

Tasarım siparişini nasıl vereceğiniz konusuna gelirsek, bu biraz işlemi gerçekleştirecek olan tasarımcılarla alakalı bir durumdur. Genellikle düşük bütçeli çalışmalarda ücretin tamamı iş öncesinde alınmaktadır. Düşük bütçeden kastım 500-1000 TL civarında bir sipariş verecekseniz bu ücreti önden ödemeniz gerekecektir. Bunun sebebi de oldukça basit bir şekilde, Türkiye’deki ticaret düzenidir, tasarımcı iş sonrası anlaşmalarında genellikle ücreti alamaz veya müşteri 10 tasarımcı arasında aklınca 500 TL gibi bir ücrete yarışma düzenlercesine teklif verir.
Peki nasıl güveneceğiz?
Burada referanslar devreye girecektir, kesinlikle ben iş öncesinde her tasarımcıya ödemeyi yapın demiyorum. Ancak bu şekilde çalışan tasarımcılar zaten yeterince referansa ve ticari platformlarda olumlu işleme sahiptir. Burada ticari platformlardaki referanslarına ve ticaret puanlarına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Ödeme yöntemleri ise genellikle havale/eft ile gerçekleşmektedir. Ancak bazı tasarımcılar kripto para veya kredi kartı ile ödeme kabul edebiliyor. Benimle çalışmak isteyenler için iki farklı ödeme yöntemi mevcut;
1. Havale/EFT
2. Kredi Kartı (3D Secure Alt Yapısı ve Taksitli Ödeme İmkanı)

Grafik tasarım çözümleriniz için benimle iletişime geçerek sipariş verebilir, sormak istediğiniz soruları iletebilirsiniz.

Leave a Reply